تبلیغات
وبگاه اختصاصی شیروان و چرداول - شرح شهرستان شیروان چرداول
وبگاه اختصاصی شیروان و چرداول
معرفی شهرستان شیروان چرداول
با نام و یاد خدای بزرگ، وبگاه شهرستان شیروان چرداول را راه اندازی می كنیم. قصد داریم در این وبگاه به معرفی هر چه بیشتر جاذبه ها و نقاط دیدنی شهرستان بپردازیم. برای این هدف به كمك و یاری شما دوستان نیاز داریم. امیدواریم كه بتوانیم قدم مثبتی در این زمینه با كمك شما عزیزان برداریم. دوستانی كه مایل به تبادل لینك با ما هستند، لطفاً ما را با نام " جاذبه های دیدنی شیروان چرداول " و با آدرس اینترنتی " www.Shirvaan.mihanblog.com " لینك كنند و ما را مطلع نمایند تا ما نیز آنها را پس از بررسی سریعاً لینك كنیم.

منتظر مطالب و عكسهای شما دوستان هستیم تا با نام خودتان در وبلاگ قرار داده شود. عكسها و مطالبتان را به ایمیل با نشانی زیر بفرستید و برای سرعت بیشتر برای رسیدگی به ایمیل شما، در قسمت نظرات وبلاگ یادآور شوید كه ایمیل فرستاده اید shirvaan2010@gmail.com

شهرستان شیروان و چرداول:

 

شیروان و چرداول در سال ۱۳۶۰ از شهرستان ایلام جدا شد و در تقسیمات کشوری قبل از ۱۳۶۰ از بخش‌های آن محسوب می‌شد. مركز شهرستان شیروان و چرداول، شهری به نام سرابله كه در كنار رود سرابله قرار دارد است. شهرستان شیروان و چرداول شامل سه بخش شیروان، مركزی (چرداول و آسمان‌آباد) و هلیلان است.بخش شیروان از دهستانهای كارزان، لومار و زنگوان تشكیل شده است . تمامی اراضی این بخش به صورت دره ای  نسبتاً وسیع بین دو رشته كوه «چرمین و لنه» از یك سو و « مانشت و سیوان » از سوی دیگر گسترده شده است كه به وسیله ی رودخانه ی شیروان و چشمه سارهای جانبی آن آبیاری می‌شود. مركز این بخش، شهر لومار است. بخش مركزی شامل دهستانهای شباب و آسمان آباد است. در این بخش، رودخانه‌های كله شاخ (سنگ سفید)، سیمره و زنجیره جریان دارد. كشت در بیشتر اراضی، به صورت دیم است.

مراكز دیدنی و زیارتگاهی:

قلعه‌ی سام

آتشكده‌ی موشكان

شهر تاریخی سرابكلان

تنگه تاریخی شمشه

بقعه‌ی عباس شیروان

بقعه‌ی عباس رودبار

بقعه ی تازه كشف شده صورت بانو

مقبره‌ی سید علی

بقعه‌ی باقر در بخش شیروان

تقسیمات کشوری

این شهرستان دارای سه بخش و هشت دهستان است:

الف :. دهستانهای بخش مرکزی: 1 – دهستان آسمان آباد 2 – دهستان شباب 3 – دهستان بیجنوند

نقاط شهری: سرابله

ب :. دهستانهای بخش شیروان: 1 – دهستان کارزان 2 – دهستان زنگوان 3 – دهستان لومار

نقاط شهری: لومار.

ج :. دهستانهای بخش هلیلان: 1 – دهستان زردلان 2 – دهستان هلیلان

نقاط شهری: توحید.

شهر سرابله

سرابله مرکز شهرستان شیروان و چرداول است. این شهر پس از جدا شدن توابع شهرستان شیروان و چرداول به عنوان مرکز شهرستان انتخاب گردید و تا قبل از این یکی از روستاهای شهرستان ایلام به حساب می‌آمد. قبل از تبدیل شدن سرابله به مرکز شهرستان، روستای شباب(شواو) از اهمیت بیشتری برخوردار بود. اکثر جمعیت شهر سرابله را روستائیان مهاجر شهرستان تشکیل می‌دهد.

بخش شیروان

شیروان یکی از بخش‌های شهرستان شیروان و چرداول است. این منطقه که در شمال شرق استان ایلام و در حدود ۱۰۰ کیلومتری شهر ایلام قرار دارد یکی از حاصلخیزترین مناطق استان است و مرکز آن نیز شهر لومار است. از عواملی که به حاصلخیزی این منطقه کمک کرده عبور رودخانه سیمره از شرق این منطقه‌است که در تمام فصول سال دارای اب فراوانی است. این منطقه در فصل بهار به یکی از زیباترین مناطق استان تبدیل می‌شود ودر این فصل پذیرای مسافران زیادی از گوشه و کنار استان و گردشگران غیر بومی نیز می باشد.

بخش چرداول

چرداول منطقه‌ای از شهرستان شیروان و چرداول است. بخش چرداول در دامنه جنوبی رشته کوههای زاگرس قرار دارد و دارای آب و هوایی کوهستانی است. این منطقه از دو ناحیه کوهستانی و دشت نسبتاٌ هموار تشکیل شده‌است. در بخش کوهستانی، انبوه درختان بلوط و بادام کوهی، بنه(ون)، کیکم، ارجن و گون دیده می‌شود. مراتع بخش چرداول هم در بخش کوهستانی قرار دارد و زمینه مناسبی برای دامپروری سنتی فراهم کرده ‌است و به هم دلیل شغل اصلی ساکنان بخش کوهستانی دام پروری است.

طرح‌های توسعه در ۱۳۸۷

طرح‌هایی که در سال ۱۳۸۷/۲۰۰۸ در این شهرستان به بهره‌برداری رسیدند عبارتند از: راهسازی مسیر حمیل از بانکول به سرابله به طول ۱۲ کیلومتر و روکش آسفالت مسیرهای سرابله، به پل سیره به طول ۱۲ کیلومتر و سرابله - لومار به طول ۱۰ کیلومتر، حفاظت از حریم چاه وارگه جانجان، افتتاح چاه آهکی مجتمع بیجوند و چاه آهکی چم جنگل، افتتاح کتابخانه عمومی آسمان‌آباد، کتابخانه لومار، مدرسه ابتدایی قدس سامان، مدرسه معلم درویشیان، مدرسه شهید محمدعلی دوستی ورمیان، مدرسه عقب علی‌مدد، دبیرستان هشت‌کلاسه لومار، سالن ورزشی هلیلان و لومار، دبستان دو کلاسه بانلکان هلیلان، دبستان دو کلاسه باغله هلیلان و شیروان و شش طرح بزرگ دامپروری

 

آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
Shirvaan